Etapy tworzenia strony interneowej

Wykonanie dobrej, funkcjonalnej i spełniającej wszelkie standardy strony internetowej www to wyzwanie dla każdego Webbdesignera. Etapy prac są zależne od wielu czynników, a przede wszystkim od branży, z którą strona ma być związana, funkcjonalności, które ma spełniać oraz kilku innych ważnych cech.

Koncepcja i planowanie

Pierwsze spotkanie z Klientem i omówienie podstawowych kwestii związanych z planowanym do realizacji projektem to klucz podjęcia dalszych działań polegających na przygotowaniu koncepcji projektu i omówieniem jego poszczególnych etapów. Możecie sobie wyobrazić, że różnica pomiędzy projektowaniem sklepu internetowego dla suplementów diety od zaprojektowania strony firmowej siłowni, mimo powiązania tematycznego, będzie ogromna. Dlatego też na pierwszym spotkaniu z Klientem najważniejsze jest omówienie nie samego designu – ten może podlegać w miarę szybkim poprawkom, a funkcjonalności i zakresu działania nowej strony www. Jeśli Klient w miarę jasno przedstawi nam, nawet w najprostszych słowach, czego oczekuje, jako doświadczony projektant stron, powinniśmy mieć w głowie już nakreślony plan działania.

Co w nagłówku, co w stopce?

Wbrew pozorom to naprawdę ważne kwestie. W porozumieniu z Klientem musimy określić, jakie dane mają znaleźć się w nagłówku (co będzie znajdować się w menu), czy konieczne jest dostosowanie nagłówka do podawania podstawowych danych kontaktowych, w końcu, czy nasz nagłówek być przyklejony i pojawiać się nawet po przewinięciu strony w jej dolne rejony. W stopce natomiast standardowo umieszczamy informacje kontaktowe czy ważne linki, należy jednak pamiętać, że Klient może mieć inne, indywidualne potrzeby, do których musimy się dostosować. Ważne również, aby już na początku określić, z jakimi mediami społecznościowymi strona www ma być zintegrowana. Pomoże nam to w dalszym procesie tworzenia strony www.

Treść główna

To chyba najważniejszy moment całego procesu projektowania strony www. To tutaj powinniśmy oczekiwać największego zaangażowania naszego Klienta. Treść, o ile nie jesteśmy copywriterami, musi być dostarczona przez Zamawiającego w taki sposób, aby łatwo można było dostosować ją do potrzeb każdej z podstron. Pamiętajmy, dla dobrego pozycjonowania strony, treści powinno być stosunkowo dużo. Powinna wyczerpać temat i nasz Klient musi o tym wiedzieć.

Dodatkowe funkcjonalności

O ile formularz kontaktowy, klikalny przycisk dzwoniący i oczywiście wersja mobilna strony www to obecnie standard, który powinien znaleźć się w podstawowej wersji strony, o tyle każde rozszerzenie, dodatkowy moduł czy funkcjonalność, powinna zostać omówiona i zwykle jest dodatkowo płatna. Pamiętajmy, że część z modułów może zostać łatwo zaimplementowana dzięki poradnikom, gotowym rozwiązaniom itd. Niektóre, bardziej skomplikowane skrypty, mogą jednak wymagać specjalistycznej wiedzy programistycznej, która kosztuje.

Podsumowując, tak Klient, jak i Webdesigner, muszą ustalić formę współpracy i dokładnie określić zakres, który ma być zrealizowany, W innym przypadku może dojść do nieporozumień, w szczególności w zakresie ceny usługi, co zawsze prowadzi do sprzeczek, a w skrajnych wypadkach do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *